„Lorem ipsum” to klasyczny przykład tekstu, który nic nie znaczy, ale… jednak każdy go widział. No bo kto w życiu choć raz nie natknął się na ten dziwaczny ciąg słów w szablonach stron internetowych, plakatach reklamowych czy projektach graficznych? Historia tego tekstu sięga starożytnego Rzymu, choć – przyznajmy – wówczas nie służył on do symulowania tekstu.
Skąd pochodzi ta fraza „Lorem ipsum” ?
„Lorem ipsum” to fragment utworu Cycerona „De finibus bonorum et malorum„, czyli „O granicach dobra i zła”. Wygląda na to, że starożytny retor nawet nie przypuszczał, że jego słowa będą wykorzystywane przez grafików i programistów jako neutralny wypełniacz tekstu. Oczywiście oryginał brzmiał trochę inaczej – to, co znamy dziś, to przekształcona i trochę chaotyczna wersja.
Czemu jest standardem?
Dlaczego jednak „Lorem ipsum” stał się standardem? Odpowiedź jest prosta: nie ma znaczenia. Tekst ten nie rozprasza uwagi czytelnika, ponieważ nie zawiera zrozumiałych słów w języku współczesnym, co pozwala skupić się na wyglądzie i układzie samego projektu. Wzrok nie ucieka do znanych wyrazów, a cała uwaga skupia się na czcionce, interlinii czy strukturze tekstu.
Dla osób bardziej technicznych – „Lorem ipsum” jest takim „dummy data” (czyli fikcyjne, nieużyteczne dane) dla typografii. To jak wstawienie losowych liczb do testowania algorytmu, tyle że tutaj testujemy, jak tekst komponuje się wizualnie. Bez „Lorem ipsum” nasze wstępne projekty wyglądałyby trochę jak planowane wypracowania w Wordzie – z domyślnym napisem: „Tutaj wpisz treść”.
Tak więc „Lorem ipsum” nie znaczy nic, ale jednocześnie oznacza wiele – dla każdego, kto chce zobaczyć, jak jego tekst (którego jeszcze nie napisał) będzie wyglądać w praktyce.
Dodaj komentarz